> The Twenty-Ninth Presentation > Registration & Results > Results > 1998 Marathon > 1998 Big Sur Marathon Mozarctic

1998 Big Sur Marathon Mozarctic

THE RUNNER'S SCHEDULE - RACE RESULTS The Runner Results Index
Big Sur Marathon - Mozarctic
4-26-98 - Carmel, CA

                                 O'All            Sex            Div          
Place Name Place Time Place Div Place Pace
1. Ludmilla Ilina, Albuquerq 25 2:54:13 3 F 25-29 1 6:38
2. Gary Wall, Los Alamos 28 2:54:43 24 M50-54 2 6:40
3. Stephen Podgajny, Brunswi 29 2:55:01 25 M45-49 1 6:40
4. David Eckley, Teluride 44 2:59:28 40 M40-44 5 6:50
5. John Fettig, Jackson 47 3:00:11 43 M35-39 10 6:52
6. Don Witulski, Coeurdalene 59 3:05:00 54 M45-49 6 7:03
7. Mark Militello, Albany 60 3:05:05 55 M25-29 13 7:03
8. Gary Flanagan, Lakewood 62 3:05:22 57 M30-34 14 7:04
9. Barry Alexia, Grundy Cent 72 3:07:55 67 M40-44 8 7:10
10. Reginald Thomas, Wilkes-B 79 3:08:34 74 M40-44 9 7:11
11. Harold Hugel, London 87 3:10:56 80 M40-44 11 7:17
12. Gary Hanson, Kalispell 92 3:11:42 85 M50-54 5 7:19
13. Gordon Bril, Decorah 106 3:13:40 98 M40-44 13 7:23
14. Charlie Farrington, Methu 122 3:16:00 112 M50-54 7 7:28
15. John Guthrie, Thunder Bay 134 3:17:46 124 M45-49 11 7:32
16. Rich Jacques, Granger 176 3:22:11 162 M40-44 24 7:43
17. Jackie Jensen, Minneapoli 180 3:22:43 165 M30-34 38 7:44
18. Mick Lebens, Denver 183 3:22:51 168 M25-29 35 7:44
19. Jeff Lavery, St Catharine 190 3:23:16 173 M16-19 2 7:45
20. Robbie Everett, Enterpris 192 3:23:22 175 M30-34 42 7:45
21. Donna Robertson, Anchorag 258 3:27:53 23 F 35-39 7 7:56
22. Purcell Young, St Paul 266 3:28:19 241 M25-29 45 7:57
23. Todd Huebsch, Castle Rock 298 3:30:28 271 M30-34 63 8:01
24. James Sweeney, Monmouth J 299 3:30:42 272 M45-49 24 8:02
25. Aaron Campbell, Bozeman 305 3:31:04 277 M25-29 51 8:03
26. Mark Freirich, Steamboat 311 3:31:40 282 M40-44 40 8:04
27. Conrad Lattes, Boulder 348 3:34:39 313 M30-34 68 8:11
28. Lee Crawford, North Bay 368 3:35:35 331 M45-49 31 8:13
29. Linda Winsper, Ottowa 375 3:36:05 38 F 35-39 15 8:14
30. Ann Falk, Albert Lea 383 3:36:22 42 F 30-34 10 8:15
31. Amy Sanyer, Salt Lake Cit 395 3:37:00 47 F 35-39 16 8:16
32. Milt Stevenson, Kelowna 416 3:37:41 364 M40-44 52 8:18
33. Mc Avoy Layne, Incline Vi 420 3:38:03 367 M50-54 21 8:19
34. John G Wenker, Mendota He 426 3:38:19 371 M45-49 35 8:19
35. Jim Good, Englewood 440 3:39:15 383 M50-54 24 8:22
36. Vern Fuller, Aurora 451 3:39:46 392 M50-54 26 8:23
37. Douglas Robinson, Manches 468 3:40:32 408 M35-39 82 8:25
38. Bart Yasso, Emmaus 476 3:40:50 415 M40-44 58 8:25
39. Dennis Leary, Quechee 483 3:41:34 422 M30-34 84 8:27
40. Jim Finch, Sterling 485 3:41:37 423 M45-49 42 8:27
41. Terry Tucker, Salina 491 3:41:47 428 M50-54 30 8:27
42. Callan Bentley, Running S 496 3:42:07 433 M20-24 27 8:28
43. Gordon Smith, Lindon 505 3:42:21 441 M35-39 87 8:29
44. Bent Ringgaard, Hobro 508 3:42:26 444 M50-54 31 8:29
45. Craig Nagel, Thornton 512 3:42:34 447 M30-34 87 8:29
46. Paul Peters, Eden Prairie 537 3:43:49 468 M35-39 93 8:32
47. Don Rudiak, Markham 558 3:44:56 484 M35-39 96 8:35
48. Aaron Fink, Vail 566 3:45:12 492 M25-29 74 8:35
49. Matthew Harrelson, Stow 578 3:45:51 503 M25-29 79 8:37
50. Thomas Hickey, Driggs 582 3:46:00 505 M30-34 93 8:37
51. Marjorie Tennyson, Brunsw 583 3:46:06 78 F 40-44 6 8:37
52. Terrance Welch, Orleans 610 3:47:28 525 M45-49 59 8:40
53. Cindy Russell, Boulder 612 3:47:31 86 F 40-44 9 8:41
54. Irene Herremans, Calgary 617 3:47:37 88 F 45-49 8 8:41
55. Lieven Dendooven, Damme 629 3:48:06 541 M30-34 99 8:42
56. Giuseppe D'Amata, Toronto 631 3:48:08 543 M35-39 108 8:42
57. Larry Weis, Pittsford 651 3:49:14 560 M35-39 111 8:44
58. Jerry Kohl, Minneapolis 653 3:49:20 562 M45-49 62 8:45
59. Frank Lorsbach, Marquette 656 3:49:31 564 M50-54 43 8:45
60. Brian Hickey, Littleton 662 3:49:44 569 M35-39 114 8:46
61. Tanya Cady, Concord 666 3:49:48 95 F 45-49 9 8:46
62. Walter Lemonovich, Mento 667 3:49:49 572 M45-49 63 8:46
63. Dennis Anderson, Greenvil 675 3:50:00 579 M55-59 20 8:46
64. James Grzybowski, Minneap 686 3:50:18 588 M30-34 107 8:47
65. Scott Erlandson, Albert L 715 3:51:41 615 M25-29 98 8:50
66. Salvador Petilos, Salt La 728 3:51:59 623 M35-39 120 8:51
67. Gael Jones, Thunder Bay 733 3:52:08 107 F 50-54 3 8:51
68. John Russell, Boulder 737 3:52:31 628 M40-44 91 8:52
69. Thomas Long, Chicago 747 3:52:52 636 M30-34 115 8:53
70. John Lingard, Kaysville 751 3:52:59 639 M40-44 94 8:53
71. Joe Ballmer, Madison 772 3:53:54 656 M40-44 98 8:55
72. Klaus Trieselmann, Minnea 777 3:54:16 660 M45-49 74 8:56
73. Paul Brown, Bloomington 784 3:54:41 664 M35-39 126 8:57
74. Eric Berg, Bloomington 792 3:54:56 672 M45-49 78 8:58
75. Randy Kessler, Cherry Hil 793 3:55:03 673 M45-49 79 8:58
76. Matthew Rariden, Durand 794 3:55:08 674 M16-19 10 8:58
77. Lynn Carlington, Concord 801 3:55:22 679 M50-54 55 8:59
78. Juliann Hanson-Zlatev, De 803 3:55:27 123 F 30-34 29 8:59
79. Petko Zlatev, Denver 804 3:55:27 681 M30-34 117 8:59
80. Don Hampton, Rogers City 812 3:55:38 688 M55-59 30 8:59
81. John Tuttle, Denver 816 3:55:38 691 M35-39 132 8:59
82. Duane Tate, New Berlin 821 3:55:38 695 M40-44 103 8:59
83. Sue Covington, Littleton 823 3:55:41 128 F 30-34 31 8:59
84. John Wood, Grand Marais 826 3:55:50 698 M40-44 104 9:00
85. Jennifer Stec, Wapwallope 848 3:56:36 139 F 20-24 21 9:01
86. Evan Sanders, Elizabeth 898 3:58:26 746 M30-34 131 9:06
87. Bob Clark, Uniontown 909 3:58:49 755 M45-49 90 9:06
88. Alan Cohn, Leadville 910 3:58:54 756 M40-44 116 9:07
89. Alexander Calder, Houngst 970 4:01:30 802 M40-44 126 9:13
90. Mona Landfield, Idyllwild 978 4:01:56 173 F 35-39 36 9:14
91. John De Bruyn, Calgary 980 4:02:11 807 M50-54 67 9:14
92. Bob Rowen, Reno 986 4:02:20 812 M40-44 128 9:14
93. Joan Keiser, Ann Arbor 992 4:02:41 175 F 40-44 15 9:15
94. Diane Stickler, Shorewood 1005 4:03:02 179 F 35-39 37 9:16
95. Lanny Sokol, Boullder 1033 4:04:14 844 M45-49 97 9:19
96. Else Von Hollander, Bould 1034 4:04:14 190 F 30-34 48 9:19
97. Dow Williams, Incline Vil 1047 4:05:14 856 M30-34 153 9:21
98. Rick Neubauer, Gardnervil 1049 4:05:17 858 M45-49 98 9:21
99. Daniel George, Holland 1050 4:05:18 859 M50-54 75 9:21
100. Liana Desio, Douglas 1059 4:05:39 195 F 30-34 49 9:22
101. Luis Pircher, Landeck 1069 4:06:12 870 M35-39 159 9:23
102. Mirella Fidanza, Toronto 1091 4:06:57 206 F 40-44 18 9:25
103. Mark Herkert, Bethel 1093 4:07:15 886 M30-34 159 9:26
104. Sandy Brandt, Lakeland 1097 4:07:29 209 F 55-59 2 9:26
105. John Darrow, N Salt Lake 1107 4:08:00 893 M25-29 139 9:27
106. Andrew Mac Leod, North Yo 1173 4:10:36 937 M45-49 111 9:33
107. Terri Partch, Silverthorn 1180 4:10:54 239 F 30-34 60 9:34
108. Susan Nelson, Thunder Bay 1185 4:11:19 242 F 45-49 18 9:35
109. George Corff, Stow 1193 4:11:48 950 M45-49 112 9:36
110. Kerty Nilsson, Chicago 1195 4:11:59 245 F 30-34 61 9:37
111. Lisa Kadlec, Bismarck 1204 4:12:31 249 F 35-39 45 9:38
112. Colin Deihl, Denver 1207 4:12:36 957 M35-39 175 9:38
113. Scott Kadlec, Bismarck 1211 4:12:42 959 M35-39 176 9:38
114. Charles Eaton, Storrs 1221 4:13:06 968 M45-49 114 9:39
115. Gail Musolf, Minneapolis 1253 4:14:37 270 F 30-34 68 9:43
116. Jeff Hahn, Savage 1254 4:14:37 984 M40-44 153 9:43
117. Randy England, Hickory Hi 1262 4:14:55 989 M35-39 179 9:43
118. Julie Heimbach, Denver 1281 4:15:35 278 F 25-29 59 9:45
119. Matthew Bradshaw, Castro 1288 4:15:46 1007 M20-24 56 9:45
120. Nick Leighton, Georgetown 1296 4:16:12 1014 M40-44 160 9:46
121. Daniel Kamlet, Denver 1297 4:16:17 1015 M40-44 161 9:46
122. Alexandra Pokorny, Minnea 1316 4:17:11 286 F 20-24 40 9:48
123. Jim Heun, Boulder 1343 4:18:18 1048 M45-49 122 9:51
124. Scott Bain, Brooklyn Park 1345 4:18:25 1049 M25-29 153 9:51
125. Ronnie Smith, Fairbanks 1356 4:18:48 1058 M50-54 99 9:52
126. Irene Felton, Fort Collin 1375 4:19:24 305 F 35-39 55 9:54
127. Lisa Preiss, Manchester 1416 4:20:53 326 F 30-34 83 9:57
128. Arthur Tai, Ann Arbor 1425 4:21:14 1097 M45-49 131 9:58
129. Bill Ewing, Novi 1438 4:21:37 1106 M45-49 133 9:59
130. Neil Arnovitz, Cote St Lu 1453 4:22:24 1116 M40-44 173 10:00
131. Margaret Byrne, Minneapol 1490 4:23:50 350 F 50-54 9 10:04
132. Rod Wells, Anamosa 1502 4:24:27 1149 M45-49 141 10:05
133. David Stahl, New Brighton 1504 4:24:50 1151 M55-59 48 10:06
134. Louis Farriols, Park Fore 1511 4:25:02 1155 M35-39 207 10:06
135. Jim Simonet, River Falls 1514 4:25:25 1158 M45-49 144 10:07
136. Sue Simonet, River Falls 1515 4:25:26 357 F 45-49 27 10:07
137. Gregory Meyer, Le Sueur 1518 4:25:29 1159 M45-49 145 10:07
138. Don Mullin, Mississauga 1538 4:26:46 1176 M55-59 49 10:10
139. Michelle Allen, Plymouth 1547 4:27:10 366 F 30-34 89 10:11
140. Mary Dose, Ramsey 1548 4:27:10 367 F 55-59 6 10:11
141. Cathy Shea, Colchester 1564 4:27:47 373 F 35-39 70 10:13
142. Kevin Shea, Colchester 1565 4:27:48 1192 M35-39 211 10:13
143. Donna Voorhees, Roebling 1570 4:27:58 376 F 45-49 31 10:13
144. Thomas Tuohy, Columbus 1632 4:30:21 1234 M45-49 159 10:19
145. Ty Russell, Pollock Pines 1634 4:30:24 1236 M45-49 160 10:19
146. Caroline Fisher, Vail 1646 4:31:01 404 F 35-39 78 10:20
147. Scott Spann, Boulder 1647 4:31:02 1243 M40-44 197 10:20
148. Diane Du Bois, Burlington 1649 4:31:08 405 F 45-49 35 10:20
149. Robyn Carlson, Grand Rapi 1655 4:31:23 408 F 40-44 46 10:21
150. Jodie Karjala, Bloomingto 1663 4:31:43 411 F 30-34 94 10:22
151. Jennifer Simons, Park Cit 1666 4:31:52 412 F 40-44 47 10:22
152. jeffrey D'Arpa, Salt Lak 1688 4:32:55 1269 M25-29 184 10:24
153. Michael Mc Nerney, Cedar 1698 4:33:47 1276 M45-49 165 10:26
154. Gina Malandra, Haverhill 1700 4:33:54 423 F 30-34 97 10:27
155. Mary Watt, Toronto 1720 4:34:43 433 F 35-39 82 10:29
156. Dina Clark, Denver 1727 4:34:58 437 F 35-39 84 10:29
157. Patrick Florence, Twin Fa 1749 4:35:45 1304 M50-54 121 10:31
158. Kalita Ford, Salt Lake Ci 1756 4:36:26 449 F 50-54 13 10:33
159. Peter Wiinikka, Modesto 1768 4:36:59 1313 M55-59 56 10:34
160. Frank Tarantino, Champaig 1770 4:37:03 1314 M45-49 171 10:34
161. Rick Lavery, St Catharine 1773 4:37:13 1316 M45-49 173 10:34
162. John Truhlar, Boulder 1784 4:38:09 1326 M55-59 58 10:36
163. Thomas Crowley, Rochester 1817 4:40:06 1341 M45-49 178 10:41
164. Colette Heun, Boulder 1823 4:40:19 480 F 50-54 16 10:41
165. Mary Eckstine, Kettle Riv 1833 4:40:53 486 F 45-49 43 10:43
166. James Anthony, Dillon 1854 4:41:33 1361 M60-64 33 10:44
167. Andrea Riha, Burlington 1898 4:43:15 517 F 35-39 95 10:48
168. Susan Kaspari, Aspen 1935 4:45:11 527 F 20-24 63 10:53
169. Jeff Elliott, Thornton 1940 4:45:26 1411 M40-44 222 10:53
170. Denise King, Eagan 1948 4:46:07 533 F 35-39 101 10:55
171. Mike Trabert, Twin Falls 1956 4:47:06 1420 M35-39 249 10:57
172. Patrick Clune, Hermitage 1964 4:47:38 1425 M60-64 38 10:58
173. Jon Dueck, Airdrie 1972 4:47:55 1430 M40-44 224 10:59
174. Daphne Harnack, Plymouth 1978 4:47:55 543 F 25-29 109 10:59
175. Sandra Guthrie, Thunder B 1986 4:49:16 546 F 40-44 72 11:02
176. Mandy Christensen, Bounti 2016 4:50:55 557 F 16-19 3 11:06
177. Sean Kenny, Chicago 2019 4:51:05 1461 M25-29 206 11:06
178. Steve Strauss, Granger 2023 4:51:22 1463 M50-54 141 11:07
179. Jane Laub, Anoka 2053 4:53:46 578 F 45-49 51 11:12
180. Mark Laub, Anoka 2054 4:53:46 1476 M45-49 202 11:12
181. Jill Skrabalak, South Lak 2064 4:54:23 583 F 25-29 121 11:14
182. Rick Lemieux, Sherwood Pa 2072 4:54:43 1489 M50-54 145 11:14
183. Richard Paustian, Helena 2073 4:54:45 1490 M45-49 208 11:14
184. David Knox, Longmont 2090 4:56:07 1501 M35-39 259 11:18
185. Van Bennett, Coeur D'Alen 2096 4:56:26 1506 M60-64 42 11:18
186. Gary Sutton, Pittsburgh 2099 4:56:29 1507 M40-44 236 11:18
187. Sally Korbisch, Wittenber 2101 4:56:31 593 F 40-44 80 11:19
188. Matt Korbisch, Wittenberg 2102 4:56:32 1509 M40-44 238 11:19
189. Traci Knudson, Evanston 2120 4:58:01 601 F 25-29 124 11:22
190. Brian Knudson, Evanston 2125 4:58:14 1521 M25-29 211 11:22
191. Ferro Pellicci, Farmingto 2151 4:59:41 1538 M55-59 78 11:26
192. Tim Carbray, Oakville 2158 5:00:10 1542 M45-49 212 11:27
193. Mary Haas, South Bend 2179 5:01:48 627 F 45-49 58 11:31
194. Deanna Zallen, Denver 2191 5:02:58 632 F 30-34 127 11:33
195. Garret Zallen, Denver 2197 5:03:17 1563 M30-34 246 11:34
196. John Gorbet, Chester 2204 5:04:10 1568 M30-34 247 11:36
197. Patricia Vaggalis, Little 2205 5:04:10 637 F 35-39 113 11:36
198. Harold Johnson, Cheboygan 2206 5:04:27 1569 M50-54 155 11:37
199. Anthony Clem, Eugene 2215 5:04:47 1577 M25-29 216 11:37
200. Erika Hinds, Eugene 2217 5:04:54 640 F 25-29 133 11:38
201. Emily Christensen, Bounti 2221 5:05:27 642 F 20-24 71 11:39
202. Heather Howell, Minden 2241 5:06:59 652 F 30-34 133 11:43
203. Orin Scandrett, Minneapol 2247 5:07:44 1594 M65-69 10 11:44
204. Michael Scandrett, Minnea 2249 5:07:45 1596 M40-44 253 11:44
205. Denise Petrash, Palmer 2254 5:08:23 656 F 30-34 134 11:46
206. David Lillejord, Inver Gr 2262 5:10:00 1603 M30-34 253 11:49






Copyright © 1998 Total Race Systems, Inc.
80 Mitchell Blvd, San Rafael, CA 94903 USA
1-800-998-7904
Contact us!